وسواس فکری چیست؟

درمان اختلال وسواس فکری (OCD) می‌تواند، سخت باشد و درمان آن ممکن است باعث بهبودی کامل نشده و یا اینکه برای همیشه مجبور به ادامه درمان باشید، با این حال درمان آن می‌تواند به شما در کنترل بیماری و برگشتن به زندگی عادی کمک کند.

قبلاً نیز در دو مقاله در خصوص بیماری وسواسی چیست و دلایل ابتلا به اختلال وسواس صبحت کرده ایم . در این مقاله در خصوص اصلی ترین روش های درمان بیماری اختلال وسواس فکری بحث خواهیم کرد.

اصلی‌ترین روش‌های درمان بیماری اختلال وسواس فکری

دو نوع درمان اصلی اختلال وسواس جبری شامل درمان دارویی و روان درمانی می‌شود، که بسته به موقعیت و نیاز شما پزشکتان درمان مناسب برای آن تجویز می‌کند. البته معمولا بهترین و کاراترین روش درمان ترکیبی از هر دو درمان است.

   استفاده از روان‌درمانی

نوعی از روان‌درمانی که برای درمان اختلال وسواس جبری استفاده می‌شود، درمان خاصی به نام قرارگرفتن در برابر معضل و عدم پاسخ به آن است. این نوع درمان شامل قرار قرار گرفتن در برابر چیزی که به آن حساسیت دارید و عدم توجه به آن است. این نوع درمان ممکن است به کمک خانواده و دوستان نیاز داشته باشد.

ocd-.jpg

   درمان دارویی بیماری

معمولا برای درمان بیماری اول از داروهای ضدافسردگی استفاده می‌شود. داروهای ضدافسردگی با بالا بردن سطح سروتونین در بدن، به شما در تحمل بیماری کمک می‌کند. داروهای ضدافسردگی که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای درمان اختلال وسواس فکری استفاده می‌شود، شامل:

  • کلومیپرامین (آنافرانیل)
  • فلووکسامین (لووکس)
  • فلوکستین (پروزاک)
  • پاروکستین (پاکسیل، پکساوا)
  • سرترالین (زولفت)

البته سایر داروهای ضدافسردگی نیز ممکن است برای درمان این بیماری استفاده شود. در این مورد باید دقت داشته باشید، که پزشکتان بسته به شرایط شما و شرایط بدنیتان، داروی مناسب را تجویز کند. در صورتی که بعد از چند ماه از مصرف دارو بهبودی در بیماریتان حاصل نشد، می‌توانید با مشورت پزشکتان مصرف آن را قطع و با دارویی دیگر جایگزین کنید. همچنین این داروها همانند سایر داروهای دیگر اثرات جانبی و عوارضی از جمله مشکلات معده، اختلال خواب، عرق ریختن و کاهش میل جنسی داشته باشند.

 

درمان خانگی اختلال وسواس فکری

اختلال وسواس جبری (OCD) یک بیماری مزمن است، که ممکن است همیشه بخشی از زندگی شما باشد. هرچند شما خودتان نمی‌توانید این بیماری را در خانه و بدون مراجعه به پزشک درمان کنید، اما راه هایی وجود دارد، که شما بتوانید با انجام آنها به روند درمانی خود و کاهش مشکلات و عوارض بیماری کمک کنید. این راه ها شامل:

  • مصرف داروهایتان همان طور که به شما گفته شده‌است؛ حتی اگر شما احساس بهتر بودن کردید، چرا که با قطع مصرف داروها دوباره بیماری باز‌می‌گردد.
  • اجتناب از مصرف مواد مخدر و الکل.
  • اجتناب از مصرف سایر داروها بدون تجویز پزشک.


منبع

/ 0 نظر / 3 بازدید